Data: 14.08.2021

Jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę?

Wszelkie instalacje ogrodowe muszą być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Omawiamy, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę!

Zmienne warunki atmosferyczne oraz inne czynniki zewnętrzne mają szkodliwy wpływ na stan architektury ogrodowej. Jeśli konstrukcje tego typu mają przez długi czas bez zarzutu spełniać swoją rolę i dobrze wyglądać, muszą być wykonane z wytrzymałych tworzyw oraz tkanin. Dowiedz się, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę!

Jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę?

Pergola wolnostojąca, przyścienna lub tarasowa to niezwykle praktyczna instalacja. Zwykle wykonuje się ją z drewna lub aluminium, a także ze szkła, tworzywa sztucznego lub tkaniny. Dużą popularnością cieszą się modele z tekstylnym zadaszaniem, ponieważ są estetyczne i wyjątkowo funkcjonalne. Inwestując w taki wariant trzeba jednak wiedzieć, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę.

Przede wszystkim zadaszenie musi być odpowiednio wytrzymałe. Najlepiej sprawdzają się kilkuwarstwowe tkaniny o grubym splocie, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują uderzenia, duży nacisk, nie rozciągają się, nie rozdzierają, nie zaciągają itp. Dzięki temu nie zaszkodzą im np. gałęzie spadające z drzew, dzikie zwierzęta, silny wiatr czy zmiany temperatury.

Dużym zagrożeniem jest również wilgoć. Materiał na pergolę powinien być wodoodporny. W ten sposób nie tylko będzie skutecznie chronił przed opadami, ale też sam nie będzie się rozciągał czy odbarwiał, a także nie dopuści do gromadzenia się brudu. Do tego nie pojawi się na nim nieestetyczna i niebezpieczna dla zdrowia pleśń.

Wyjątkowo szkodliwe działanie wykazuje także promieniowanie UV, które m.in. wypławia kolor tkaniny oraz uszkadza jej włókna. Zadaszenie skutecznie blokujące promienie słoneczne nie tylko wykazuje dłuższą żywotność, ale też jeszcze lepiej chroni osoby wypoczywające na zewnątrz.

Z czego powinna być wykonana pergola?

Idealny materiał na pergolę powinien być wielowarstwowy, wytrzymały oraz odporny na brud, wilgoć, promieniowanie UV i zmienne temperatury. Z tego względu najlepiej sprawdzają się specjalistyczne tkaniny z domieszką sztucznych tworzyw, np. PCV czy włókna węglowego. Do tego muszą być odpowiednio zaimpregnowane, tak by wykazywały właściwości hydrofobowe. Specjalna powłoka sprawi także, że nie będą szkodzić im środki chemiczne ani zanieczyszczenia pochodzenia organicznego (np. ptasie odchody).

Podczas wyboru materiału na pergolę oczywiście trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wytrzymałość, ale też funkcjonalność. Zadaszenie musi mieć odpowiednią transparentność – w pewnych miejscach lepsze będą zupełnie zaciemniające tkaniny, w innych zaś jedynie lekko rozpraszające promienie słońca. Przejrzystość należy dobrać ściśle do warunków panujących w danym miejscu.

Nie bez znaczenia jest również wygląd całej instalacji. Materiał na pergolę powinien mieć odpowiedni kolor oraz wykończenie. Najlepiej jest tak dobrać go do podpór, elewacji i otoczenia, by wszystko tworzyło spójną, gustowną całość.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę na zamówienie?

Instalacje zewnętrzne muszą być wytrzymałe, bo w przeciwnym razie szybko tracą swój urok i zaczynają sprawiać problemy. Z tego względu najrozsądniej jest zainwestować w pergolę na zamówienie, wykonaną z materiałów najwyższej jakości. Taki zakup wiąże się z większym wydatkiem, ale z biegiem lat szybko się zamortyzuje. Decydując się na dobry gatunkowo produkt można zaoszczędzić na naprawach, czyszczeniu i innych zabiegach konserwująco-renowacyjnych.

Skoro wiesz już, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę, wybierz najlepszą tkaninę. Dzięki niej cała instalacja przez lata będzie świetnie się prezentować. Zapoznaj się z ofertą Surma.co by znaleźć idealny wariant dla siebie!

Podobne posty

11.07.2022

Rolety Screen – 3 powody, dla których warto je wybrać

Posiadasz taras, pergolę, loggię lub inną przestrzeń umożliwiającą spędzanie czasu na świeżym powietrzu? Jeśli chcesz, by była w pełni komfortowa, musisz ją odpowiednio zaaranżować. Co na pewno Ci się przyda? Przedstawiamy 3 powody, dla których warto wybrać rolety Screen!

02.09.2021

Ile kosztuje montaż pergoli?

Planujesz w ciekawy sposób zaaranżować swój taras lub ogród? Z pewnością zastanawiasz się, na jakie wydatki musisz się przygotować. W cenę realizacji musisz wliczyć nie tylko koszt samej konstrukcji, ale też jej instalacji. Przybliżamy, ile kosztuje montaż pergoli! Marzy Ci się dodatkowe zadaszenie, które pozwoli Ci zawsze w pełni komfortowo wypoczywać na świeżym powietrzu? Najrozsądniej […]

26.10.2021

Jak rozebrać roletę SCREEN?

Instalacja nie działa prawidłowo, chcesz ją oddać do czyszczenia, a może wymieniasz ją na inną? Jeśli z jakieś przyczyny musisz skontrolować lub zdemontować osłonę zewnętrzną, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić. Wyjaśniamy, jak rozebrać roletę SCREEN! Osłony zewnętrze potrafią być dość skomplikowanymi instalacjami – w szczególności, gdy posiadają zautomatyzowane mechanizmy zwijania/rozwijania. Z tego względu wiele […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena