Data: 09.12.2022

Jak zabezpieczyć pergolę przed zimą?

Architektura ogrodowa jest narażona na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych przez cały rok, ale szczególnie trudnym okresem jest sezon jesienno-zimowy. Mróz, wilgoć, opady śniegu i inne zagrożenia mają negatywny wpływ na kondycję konstrukcji wystawionych na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć pergolę przed zimą!

Postawiłeś na tarasie lub w ogrodzie dodatkowe zadaszenie? Na pewno zależy Ci na tym, by przez długi czas estetycznie się prezentowało i dobrze spełniało swoją rolę. Wystarczy poświęcić trochę czasu i uwagi, by nie dopuścić do przedwczesnego zniszczenia konstrukcji. Dowiedz się, jak zabezpieczyć pergolę przed zimą!

Jak zabezpieczyć pergolę przed zimą?

Pergolę tarasową lub ogrodową można na różne sposoby przygotować na trudny sezon jesienno-zimowy. Zanim pojawią się pierwszy śnieg i mróz, warto wykonać kilka prostych działań. Wiele zależy jednak od tego, z czego wykonana jest konstrukcja.

Jeżeli pergola jest drewniana, trzeba odpowiednio ją oczyścić (zmywając brud i zdzierając stare warstwy lakieru, farby itp.) oraz pokryć specjalnym preparatem ochronnym – impregnatem, bejcą, lakierobejcą lub lakierem. Kiedy zaś elementy stałe są wykonane z metalu, można nałożyć środek antykorozyjny (jeśli jest taka potrzeba). Jeśli materiał nie musi być konserwowany, wystarczy tylko umycie całości, np. myjką ciśnieniową (w ten sposób zapobiega się utrwaleniu brudu).

Na pergolach często montuje się też dodatkowe akcesoria, np. zwijane materiałowe zadaszenie i ścianki. Na zimę trzeba oczywiście je zwinąć, a nawet zdemontować (jeśli jest to możliwe). Jeżeli dach jest składany (np. tworzą go lamelki), dobrze ustawić go w takiej pozycji, by nie gromadził się na nim śnieg (chyba że producent gwarantuje, że wytrzyma nawet duże obciążenie). Wszelkie meble, dekoracje, rośliny w donicach (które nie zimują) itp. również należy wyczyścić i schować.

Ważnym etapem zabezpieczania pergoli na zimę jest też przegląd. Podczas pracy warto dokładnie obejrzeć wszystkie elementy. Wtedy można znaleźć ewentualne usterki i wykonać niezbędne naprawy – zimą stan konstrukcji mógłby gwałtownie się pogorszyć, doprowadzając do poważnych uszkodzeń (gdy np. woda zamarzłaby w pęknięciu).

Jaka pergola najlepiej znosi zimę?

Chociaż pergole drewniane niewątpliwie mają swój urok i cieszą się dużym powodzeniem, nie należą do najbardziej odpornych. Co więcej, zazwyczaj powinno się regularnie o nie dbać, stosując specjalistyczne środki. Na takie zabiegi konserwacyjne trzeba przeznaczyć sporo czasu, energii, a nierzadko i pieniędzy.

Zdecydowanie bardziej praktyczne są pergole tarasowe i ogrodowe z metalu. Są trwalsze, a także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, wilgoć, zmienne temperatury, zabrudzenia, środki chemiczne itp. Jeśli są pomalowane proszkowo, nie trzeba ich w żaden specjalny sposób konserwować. Warto więc zainwestować w dobrej jakości konstrukcję, wykonaną przez renomowanego producenta. Wtedy będzie miała dłuższą żywotność, a także będzie o wiele łatwiejsza i tańsza w utrzymaniu.

Gdzie kupić wytrzymałą pergolę tarasową lub do ogrodu?

Twoja stara pergola musi już zostać wymieniona na nową? A może planujesz zakup takiej architektury ogrodowej, ale zastanawiasz się, jaki model będzie dobrze znosił zimowe warunki? Koniecznie zamów metalową konstrukcję na wymiar. Rozsądnie jest wydać nieco więcej na pergolę, która przez wiele lat będzie doskonale wyglądać i sprawować się bez zarzutu, niezależnie od pogody. Do tego będziesz mógł odpowiednio dostosować ją do swoich oczekiwań pod względem designu oraz funkcjonalności, np. montując oświetlenie LED, rolety SCREEN czy promienniki ciepła.

Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć pergolę przed zimą, ale jeszcze wygodniej jest nie musieć się tym przejmować. Planujesz zakup takiej konstrukcji? Zapoznaj się z ofertą SystemySurma.pl i wybierz wytrzymałą, modną pergolę na taras lub do ogrodu!

Podobne posty

28.01.2022

Jak wyczyścić rolety?

Zauważyłeś, że osłony zszarzały lub są po prostu brudne? Regularnie powinno się je odkurzać, a raz na jakiś czas konieczne jest pranie. Zasłony czy firany można po prostu wrzucić do pralki, ale trudności pojawiają się przy innych osłonach. Wyjaśniamy, jak wyczyścić rolety, by ich przypadkiem nie uszkodzić! Podczas sprzątania mieszkania warto pamiętać także o osłonach […]

10.05.2021

Rolety zewnętrzne SCREEN – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Dodatkowe osłony zamontowane na pergoli tarasowej stanowią skuteczne zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem czy wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Planujesz je u siebie założyć? Podpowiadamy na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz rolety zewnętrzne SCREEN! Instalacje ogrodowe i tarasowe pozwalają przyjemnie spędzać czas na zewnątrz. Pewne udogodnienia pomagają cieszyć się świeżym powietrzem niezależnie od warunków pogodowych. W ostatnich […]

14.08.2021

Jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę?

Wszelkie instalacje ogrodowe muszą być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Omawiamy, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę! Zmienne warunki atmosferyczne oraz inne czynniki zewnętrzne mają szkodliwy wpływ na stan architektury ogrodowej. Jeśli konstrukcje tego typu mają przez długi czas bez zarzutu spełniać swoją rolę […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena