Data: 07.10.2022

Czy pergole tarasowe są odporne na wiatr?

Dodatkowe zadaszenie to doskonała ochrona przed słońcem czy opadami. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, jak znosi trudne warunki atmosferyczne. Czy silna wichura może stanowić zagrożenie? Wyjaśniamy, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr!

Zależy Ci na tym, by architektura ogrodowa nie tylko była funkcjonalna i dobrze się prezentowała na co dzień, ale też miała długą żywotność? Przede wszystkim sprawdź jej wytrzymałość na silne podmuchy. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr!

Czy pergole tarasowe są odporne na wiatr?

Jedną z najczęstszych obaw jest to, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr. Z reguły bardziej estetyczne są konstrukcje, które na pierwszy rzut oka wydają się być dość delikatne – preferowane są smuklejsze słupy podstawy, ponieważ lepiej się prezentują. Jeżeli byłyby zbyt masywne, sprawiałyby wrażenie topornych i nieeleganckich.

Najważniejsze są materiał oraz jakość wykonania. Nawet najlżejsza pergola tarasowa jak najbardziej może być bardzo wytrzymała, zaś pozornie solidna i mocna – zaskakująco nietrwała. Z reguły producenci dbają jednak o to, by oferowane przez nich konstrukcje dobrze radziły sobie na zewnątrz. Takie zadaszenia są narażone nie tylko na wiatr, ale też wilgoć, promieniowanie UV czy wysokie/niskie temperatury. Przed zakupem warto więc sprawdzić, w jakim stopniu dana instalacja jest odporna na konkretne zagrożenia. W przypadku wiatru najczęściej wyznacznikiem jest granica maksymalnej prędkości podmuchów.

Jakie pergole tarasowe są najbardziej wytrzymałe?

Czy można określić, jakie pergole tarasowe są najbardziej wytrzymałe? Niezawodne są modele metalowe, najlepiej ze stali lub ekstrudowanego aluminium. Są szczególnie odporne na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne, a do tego jak najbardziej mogą wyglądać „lekko” i stylowo. Z powodzeniem można dopasować je nawet do tarasu urządzonego we wdzięcznym, romantycznym stylu.

Bardzo ważną kwestią jest też samo zadaszenie. O ile stelaż raczej bez problemu zniesie nawet najsilniejsze podmuchy, o tyle dach ma dużą powierzchnię i będzie łapał wiatr niczym żagiel. Jeżeli mieszka się w rejonach, w których często występują takie zjawiska pogodowe (np. nad morzem lub w górach), warto zdecydować się na pergolę tarasową ze zwijanym zadaszeniem. Świetnie sprawdzi się wariant materiałowy oraz lamele – z metalu, drewna, tworzywa sztucznego itp. Ogromnym ułatwieniem jest system pogodowy, który automatycznie złoży dach kiedy pojawi się zagrożenie. Nawet jeśli element ten zostanie wykonany z nowoczesnych, ultrawytrzymałych materiałów, mimo wszystko nie warto ich niepotrzebnie narażać. W ten sposób znacznie przedłuży się żywotność całej konstrukcji.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę tarasową na zamówienie?

Jeżeli jednym z głównych kryteriów wyboru takiej konstrukcji jest jej wytrzymałość, najrozsądniej jest zainwestować w pergolę tarasową na zamówienie. Wtedy ma się pewność, że zostanie wykonana zgodnie ze wszystkimi oczekiwaniami, z najlepszych jakościowo materiałów. Przy okazji można dokładnie dopytać producenta o to, jakich materiałów używa oraz jaka jest ich wytrzymałość. Kiedy zaś w wyniku wyjątkowo gwałtownych zjawisk pogodowych instalacja zostanie uszkodzona, uzyska się niezbędną pomoc ze strony fachowców – nie tylko w ramach gwarancji, ale też po jej wygaśnięciu.

Nasze konstrukcje są wykonane z ekstrudowanego aluminium. Stałe podpory oraz prowadnice boczne dodatkowo sprawiają, że całość jest odporna na wiatr o prędkości do 120 km/h (świetnie znosi też obciążenie pokrywą śnieżną do 120 kg, nawet przy powiewach do 80 km/h!).

Masz na względzie to, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr? Wybierz producenta, którego konstrukcje mają wysoką odporność i długą żywotność. Ciesz się zadaszeniem przez wiele długich lat – wybierz produkty Surma

Podobne posty

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?
13.05.2021

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?

Musiałeś kiedyś niechętnie opuścić taras, bo nagle zaczęło padać? Odpowiednie zabezpieczenie zapewni Ci optymalne warunki do wypoczynku niezależnie od pogody. Wyjaśniamy czym jest pergola przeciwdeszczowa i dlaczego warto ją zamontować! W sezonie wiosenno-letnim przelotne opady potrafią niespodziewanie przerwać relaks na świeżym powietrzu. Dzięki dodatkowej ochronie można zupełnie się nimi nie przejmować. Dowiedz się, jak sprawdza […]

14.08.2021

Jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę?

Wszelkie instalacje ogrodowe muszą być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Omawiamy, jakie właściwości powinien mieć materiał na pergolę! Zmienne warunki atmosferyczne oraz inne czynniki zewnętrzne mają szkodliwy wpływ na stan architektury ogrodowej. Jeśli konstrukcje tego typu mają przez długi czas bez zarzutu spełniać swoją rolę […]

04.07.2022

Taras z pergolą – dlaczego warto?

Marzysz o tym, by relaksować się z filiżanką kawy czy pysznym drinkiem na własnym tarasie? Wypoczynek na zewnątrz jest tym przyjemniejszy, im bardziej dostosowuje się go do swoich oczekiwań. Z tego względu niezwykle przydatnym udogodnieniem jest dodatkowe zadaszenie. Wyjaśniamy dlaczego warto zdecydować się na taras z pergolą! Jesteś właśnie na etapie projektowania aranżacji przydomowej przestrzeni […]

Zobacz więcej
Dotacje na pergole dla branży HoReCa!
Darmowa wycena