Data: 07.10.2022

Czy pergole tarasowe są odporne na wiatr?

Dodatkowe zadaszenie to doskonała ochrona przed słońcem czy opadami. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, jak znosi trudne warunki atmosferyczne. Czy silna wichura może stanowić zagrożenie? Wyjaśniamy, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr!

Zależy Ci na tym, by architektura ogrodowa nie tylko była funkcjonalna i dobrze się prezentowała na co dzień, ale też miała długą żywotność? Przede wszystkim sprawdź jej wytrzymałość na silne podmuchy. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr!

Czy pergole tarasowe są odporne na wiatr?

Jedną z najczęstszych obaw jest to, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr. Z reguły bardziej estetyczne są konstrukcje, które na pierwszy rzut oka wydają się być dość delikatne – preferowane są smuklejsze słupy podstawy, ponieważ lepiej się prezentują. Jeżeli byłyby zbyt masywne, sprawiałyby wrażenie topornych i nieeleganckich.

Najważniejsze są materiał oraz jakość wykonania. Nawet najlżejsza pergola tarasowa jak najbardziej może być bardzo wytrzymała, zaś pozornie solidna i mocna – zaskakująco nietrwała. Z reguły producenci dbają jednak o to, by oferowane przez nich konstrukcje dobrze radziły sobie na zewnątrz. Takie zadaszenia są narażone nie tylko na wiatr, ale też wilgoć, promieniowanie UV czy wysokie/niskie temperatury. Przed zakupem warto więc sprawdzić, w jakim stopniu dana instalacja jest odporna na konkretne zagrożenia. W przypadku wiatru najczęściej wyznacznikiem jest granica maksymalnej prędkości podmuchów.

Jakie pergole tarasowe są najbardziej wytrzymałe?

Czy można określić, jakie pergole tarasowe są najbardziej wytrzymałe? Niezawodne są modele metalowe, najlepiej ze stali lub ekstrudowanego aluminium. Są szczególnie odporne na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne, a do tego jak najbardziej mogą wyglądać „lekko” i stylowo. Z powodzeniem można dopasować je nawet do tarasu urządzonego we wdzięcznym, romantycznym stylu.

Bardzo ważną kwestią jest też samo zadaszenie. O ile stelaż raczej bez problemu zniesie nawet najsilniejsze podmuchy, o tyle dach ma dużą powierzchnię i będzie łapał wiatr niczym żagiel. Jeżeli mieszka się w rejonach, w których często występują takie zjawiska pogodowe (np. nad morzem lub w górach), warto zdecydować się na pergolę tarasową ze zwijanym zadaszeniem. Świetnie sprawdzi się wariant materiałowy oraz lamele – z metalu, drewna, tworzywa sztucznego itp. Ogromnym ułatwieniem jest system pogodowy, który automatycznie złoży dach kiedy pojawi się zagrożenie. Nawet jeśli element ten zostanie wykonany z nowoczesnych, ultrawytrzymałych materiałów, mimo wszystko nie warto ich niepotrzebnie narażać. W ten sposób znacznie przedłuży się żywotność całej konstrukcji.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę tarasową na zamówienie?

Jeżeli jednym z głównych kryteriów wyboru takiej konstrukcji jest jej wytrzymałość, najrozsądniej jest zainwestować w pergolę tarasową na zamówienie. Wtedy ma się pewność, że zostanie wykonana zgodnie ze wszystkimi oczekiwaniami, z najlepszych jakościowo materiałów. Przy okazji można dokładnie dopytać producenta o to, jakich materiałów używa oraz jaka jest ich wytrzymałość. Kiedy zaś w wyniku wyjątkowo gwałtownych zjawisk pogodowych instalacja zostanie uszkodzona, uzyska się niezbędną pomoc ze strony fachowców – nie tylko w ramach gwarancji, ale też po jej wygaśnięciu.

Nasze konstrukcje są wykonane z ekstrudowanego aluminium. Stałe podpory oraz prowadnice boczne dodatkowo sprawiają, że całość jest odporna na wiatr o prędkości do 120 km/h (świetnie znosi też obciążenie pokrywą śnieżną do 120 kg, nawet przy powiewach do 80 km/h!).

Masz na względzie to, czy pergole tarasowe są odporne na wiatr? Wybierz producenta, którego konstrukcje mają wysoką odporność i długą żywotność. Ciesz się zadaszeniem przez wiele długich lat – wybierz produkty Surma

Podobne posty

18.03.2021

Rolety Screen – skuteczna ochrona przed wiatrem

Nawet najprzyjemniejszy dzień w ogrodzie może zepsuć wiatr przyprawiający o gęsią skórkę, rozrzucający włosy i porywający ubrania. Chcesz móc w pełni relaksować się na świeżym powietrzu? Przedstawiamy rolety Screen, które są skuteczną ochroną przed wiatrem! Aby wypoczynek na zewnątrz był jak najbardziej komfortowy, warto zaaranżować sobie do niego odpowiednie warunki. Często konieczne jest zabezpieczenie nie […]

01.07.2019

Nowoczesny taras – sprawdź jak go zaaranżować!

Nowoczesny taras – piękny i funkcjonalny Najlepsi współcześni architekci coraz częściej uwzględniają tarasy oraz inne przydomowe zabudowania w swoich projektach. Nic w tym dziwnego – takie udogodnienia są niezwykle klimatyczne, stylowe i szturmem wróciły do mody. Jeśli zawsze marzyło Ci się, by w piękny letni dzień popijać kawę w swoim ogrodzie, dowiedz się, jak najlepiej […]

06.10.2021

Jak sadzić róże pnące przy pergoli?

Pąki kwiatów nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale też pięknym zapachem. Kiedy roślina zaczyna się rozkrzewiać, dodatkowo stanowi naturalną osłonę przed słońcem i wzrokiem sąsiadów. Chcesz stworzyć wyjątkową aranżację? Radzimy, jak sadzić róże pnące przy pergoli! Jedną z najpiękniejszych kompozycji ogrodowych jest okazały różany krzew rozpięty na efektownej podporze. Może być nią specjalna drabinka czy […]

Darmowa wycena