Data: 08.08.2021

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

W naprawdę upalny dzień trudno jest wytrzymać w pełnym słońcu. Co więcej, jest to po prostu nierozsądne, czy wręcz niebezpieczne. Z tego względu dobrze jest mieć dodatkowe zabezpieczenie na tarasie lub pergoli. Oprócz zadaszenia niezwykle przydatne są boczne osłony. Podpowiadamy, jaki kolor rolet chroni przed słońcem!

Promienie słoneczne nie tylko rażą wzrok i nieprzyjemnie grzeją, ale też mogą doprowadzić do dotkliwych oparzeń, a nawet porażenia. Często nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne nie wystarczają. Parasole są z kolei mało wygodne. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się profesjonalne, zewnętrzne instalacje. Chcesz zainwestować w takie osłony? Dowiedz się, jaki kolor rolet chroni przed słońcem!

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Wiele osób zastanawia się, jaki kolor rolet chroni przed słońcem. Powszechnie mówi się, że biel oraz inne jasne barwy odbijają światło, a czerń i ciemne odcienie je pochłaniają. Rzeczywiście, jest to prawda. Wytłumaczenie tego zjawiska przynosi oczywiście fizyka.

Światło widzialne składa się z promieni o różnych kolorach. Przedmioty np. czerwone odbijają czerwone światło, dzięki czemu możemy widzieć ich barwę. Biel jest połączeniem wszystkich kolorów, dlatego odbija wszystkie promienie. Przez to przyjmuje stosunkowo mało energii cieplnej. Białe osłony są więc zdecydowanie najbardziej skuteczną ochroną przed upałem. Dobrze sprawdzają się też wszystkie jasne odcienie, np. écru, beż, piaskowy czy delikatne pastele, które są przy okazji wyjątkowo gustowne i modne.

Jak można się domyślić, zupełnie odwrotnie jest z czernią, grafitem, granatem, ciemnym brązem itp. Czerń stanowi połączenie wszystkich kolorów, dlatego pochłania wszystkie promienie. Z tego względu szybko przyjmuje energię cieplną i błyskawicznie się nagrzewa. Nie oznacza to jednak, że trzeba bezwzględnie zrezygnować z osłon w ciemnych kolorach.

Jakie rolety najlepiej odbijają promienie słoneczne?

Czy podczas wyboru osłon należy głównie kierować się ich kolorem? Okazuje się, że niekoniecznie. Ogromne znaczenie ma też oczywiście transparentność tkaniny – biały, ale bardzo przejrzysty materiał raczej nie zatrzyma ostrych promieni słonecznych, a jedynie je rozproszy. Z drugiej strony, nawet estetyczne ciemnoczekoladowe modele mogą doskonale się sprawdzać, jeśli będą posiadać specjalną termoizolacyjną powłokę.

W praktyce najważniejsza jest jakość wykonania – profesjonalne rolety najlepiej odbijają promienie słoneczne. Osłony uszyte ze specjalnych, impregnowanych materiałów o odpowiedniej transparentności doskonale sprawdzają się na zewnątrz, w zasadzie w każdych warunkach. Nie tylko zapewniają przyjemny cień, ale dodatkowo chronią przed wiatrem, chłodem, deszczem czy wzrokiem sąsiadów.

Dlaczego warto zamówić rolety SCREEN na wymiar?

Najlepsze rolety odbijające światło to tzw. rolety SCREEN. Osłony tego typu są idealnie przystosowane do montażu na zewnątrz. Są odporne na promieniowanie UV, wilgoć, wiatr, wysokie i niskie temperatury, a także zanieczyszczenia pochodzenia chemicznego oraz organicznego. Przez lata zachowują niezmieniony wygląd oraz właściwości. Wykonane na zamówienie idealnie pasują do architektury ogrodowej, nie tylko pod względem technicznym, ale też wizualnym. Jeśli więc chce się w najlepszy możliwy sposób ochronić przed słońcem i innymi nieprzyjemnymi czynnikami zewnętrznymi, dobrze jest zainwestować w profesjonalną instalację.

Warto wiedzieć, jaki kolor rolet chroni przed słońcem, ale nie jest to najważniejsza kwestia. Wybierając takie osłony trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania tkaniny, a także jej transparentność i wykończenie. Sprawdź ofertę Surma.co, by wybrać profesjonalne rolety SCREEN!

Podobne posty

26.10.2021

Jak rozebrać roletę SCREEN?

Instalacja nie działa prawidłowo, chcesz ją oddać do czyszczenia, a może wymieniasz ją na inną? Jeśli z jakieś przyczyny musisz skontrolować lub zdemontować osłonę zewnętrzną, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić. Wyjaśniamy, jak rozebrać roletę SCREEN! Osłony zewnętrze potrafią być dość skomplikowanymi instalacjami – w szczególności, gdy posiadają zautomatyzowane mechanizmy zwijania/rozwijania. Z tego względu wiele […]

06.04.2022

Czym zabezpieczyć pergolę?

Zależy Ci na tym, by Twoje miejsce wypoczynku w ogrodzie przez długi czas sprawdzało się bez zarzutu, a przy tym pięknie wyglądało? Odpowiednia aranżacja oraz prosta konserwacja sprawią, że zawsze będziesz mógł relaksować się w optymalnych warunkach. Podpowiadamy, czym zabezpieczyć pergolę! Architektura ogrodowa jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponieważ stanowi osłonę przed wiatrem, […]

29.04.2021

Pergola tarasowa – jak osłonić taras przed słońcem i deszczem

Na tarasie kawa smakuje lepiej, spotkania towarzyskie są ciekawsze, a relaks jest jeszcze przyjemniejszy. Niestety, pogoda potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Z tego względu warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie. Wyjaśniamy, dlaczego pergola tarasowa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem! Parasole, markizy czy inne akcesoria spełniają swoją rolę, ale stanowią tylko doraźną ochronę. Jeśli szuka się czegoś pewniejszego, dobrze […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena