Data: 17.05.2021

Pergola ogrodowa – drewniana czy aluminiowa?

Mała architektura ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów. Przy wyborze takiej konstrukcji powinno się kierować nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością. Instalacje całoroczne muszą być odporne na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, opady oraz szereg innych szkodliwych czynników. Wyjaśniamy, która pergola ogrodowa lepiej się sprawdzi – drewniana czy aluminiowa!

Instalacje stanowiące stały element aranżacji przydomowej muszą być przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. W przeciwnym razie szybko zaczną się niszczyć, tracąc swoje właściwości i estetyczny wygląd. Inwestując w takie konstrukcje trzeba rozsądnie wybrać materiał, z którego mają być wykonane. Dowiedz się, która pergola ogrodowa jest bardziej funkcjonalna – drewniana czy aluminiowa!

Pergola ogrodowa – drewniana czy aluminiowa?

Pergola ogrodowa stała się niezwykle modnym dodatkiem, ponieważ pozwala stworzyć idealny zakątek do odpoczynku czy spotkań z bliskimi. Jej zadaszenie skutecznie chroni przed słońcem i deszczem, zaś dodatkowe ścianki boczne – przed wiatrem, chłodem, hałasem czy wzrokiem osób trzecich. Dzięki niej można przyjemnie spędzać czas wolny na zewnątrz nie tylko latem, ale też wiosną czy jesienią. Jeśli dodatkowo wyposaży się ją w promienniki ciepła, oświetlenie LED oraz inne udogodnienia, jest praktyczna niezależnie od pory dnia czy pogody.

Ogromny wpływ na funkcjonalność pergoli ogrodowej ma sposób jej wykonania oraz wykorzystane materiały. Nawet najpiękniejsza instalacja zupełnie się nie sprawdzi, jeśli nie będzie w stanie bez szwanku przetrwać różnych zjawisk atmosferycznych. Z tego względu wiele osób ma dylemat, czy lepsza będzie pergola wykonana z drewna, czy z aluminium. Oba warianty mają swoje wady i zalety.

Różnice między drewnianą a aluminiową pergolą ogrodową

Drewniana pergola ogrodowa pięknie prezentuje się przy domach i budynkach w rustykalnym, swojskim stylu. Idealnie uzupełnia stare lub stylizowane budownictwo oraz wspaniale współgra z roślinami pnącymi, okazałymi krzewami, drzewkami, rabatami itp. Naturalne materiały są niezwykle modne, ale drewno jest niestety kłopotliwe w konserwacji. Pergola wykonana z drewna powinna być co sezon od nowa zabezpieczana specjalną farbą, bejcą czy lakierem. Taka pielęgnacja zajmuje sporo czasu, a i tak nie zawsze daje pewność, że delikatna instalacja zachowa idealny wygląd.

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się aluminiowe pergole ogrodowe. Są niezwykle wytrzymałe, dlatego przez lata świetnie się prezentują. Uniwersalnie minimalistyczne konstrukcje efektowne uzupełniają nowoczesną architekturę, ale z powodzeniem można je dopasować do budownictwa w innym stylu. Wykazują dużą odporność na promieniowanie UV, silne podmuchy wiatru, opady, zmienne temperatury, zarysowania czy zabrudzenia pochodzenia organicznego (np. ptasie odchody). Do tego nie trzeba ich w żaden sposób konserwować – wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić je myjką wysokociśnieniową, jeśli jest taka potrzeba.

Dlaczego warto wybrać aluminiową pergolę ogrodową?

Niewątpliwie drewniane instalacje mają swój urok, ale zdecydowanie rozsądniej jest wybrać aluminiową pergolę ogrodową. Taka konstrukcja jest bezproblemowa i doskonale sprawdzi się w każdych warunkach. W zależności od wybranego wykończenia jak najbardziej dopasuje się do elewacji oraz otoczenia, tworząc estetyczną aranżację. Dodatkowo można ją wyposażyć w różne ciekawe udogodnienia, takie jak np. dyskretny system odprowadzania wody, oświetlenie LED czy promienniki ciepła. Taka opcja jest po prostu bardziej praktyczna.

Jeśli cenisz nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność oraz wytrzymałość, zdecydowanie powinieneś zainwestować w metalową konstrukcję wykonaną na wymiar. Aluminiowa pergola ogrodowa pomoże Ci stworzyć efektowną aranżację, która przetrwa wiele lat. Sprawdź ofertę Surma.co, by wybrać idealną instalację!

Podobne posty

02.07.2022

Od projektu po funkcjonalną pergolę

Architektura ogrodowa jest niezwykle estetyczna i użyteczna, ale powinna być odpowiednio wykonana. Z tego względu proces jej tworzenia składa się z wielu etapów, podczas których niezbędne jest wsparcie ze strony fachowców. Wyjaśniamy, jak przebiega realizacja – od projektu po funkcjonalną pergolę! Chcesz ciekawie urozmaicić aranżację przydomowej przestrzeni? Zrezygnuj z gotowych rozwiązań na rzecz profesjonalnej usługi. […]

11.11.2022

Jak dbać o pergolę?

Stworzyłeś (albo dopiero planujesz stworzyć) efektowną aranżację na tarasie lub w ogrodzie? Na pewno zależy Ci na tym, by przez długi czas pięknie się prezentowała i jak najlepiej spełniała swoją rolę. Aby było to możliwe, musisz odpowiednio ją czyścić, konserwować oraz zabezpieczać. Wyjaśniamy, jak dbać o pergolę! Architektura ogrodowa każdego dnia narażona jest na oddziaływanie […]

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?
13.05.2021

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?

Musiałeś kiedyś niechętnie opuścić taras, bo nagle zaczęło padać? Odpowiednie zabezpieczenie zapewni Ci optymalne warunki do wypoczynku niezależnie od pogody. Wyjaśniamy czym jest pergola przeciwdeszczowa i dlaczego warto ją zamontować! W sezonie wiosenno-letnim przelotne opady potrafią niespodziewanie przerwać relaks na świeżym powietrzu. Dzięki dodatkowej ochronie można zupełnie się nimi nie przejmować. Dowiedz się, jak sprawdza […]

Darmowa wycena