Data: 20.04.2021

Pergola – idealne zadaszenie tarasu

Taras pozwala wygodnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Jeśli odpowiednio się go zabezpieczy, można z niego korzystać niezależnie od pogody czy nawet pory roku. Jak najlepiej stworzyć taką aranżację? Wyjaśniamy, dlaczego pergola jest idealnym zadaszeniem tarasu!

Ostre słońce, wiatr czy deszcz wcale nie muszą psuć wypoczynku w ogrodzie. Wystarczy zainwestować w prostą instalację, by zabezpieczyć się przed nieprzyjaznymi zjawiskami atmosferycznymi i innymi niedogodnościami. Ciekawie dobrana pergola jest nie tylko skuteczną osłoną, ale też estetycznym urozmaiceniem. Dowiedz się, dlaczego tak dobrze sprawdza się w roli zadaszenia tarasu!

Pergola – co to takiego?

Pergola jest konstrukcją składającą się z dwóch rzędów słupów oraz kratownicy lub zadaszenia. Jest jednym z najpopularniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Może być samodzielną instalacją, ale powszechne stają się tzw. pergole tarasowe. Pomagają jeszcze lepiej zagospodarować przestrzeń dookoła tarasu, osłaniając go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przy tym stanowią interesującą oprawę wizualną i ciekawą ozdobę ogrodu.

Pergole stopniowo wypierają popularne dawniej markizy, ponieważ są instalacjami całorocznymi. Są bardziej wytrzymałe, ponieważ są odporne na promieniowanie UV, opady atmosferyczne, zmienne temperatury czy silne podmuchy wiatru. Do tego z ich pomocą można stworzyć przytulne, intymne miejsce, idealne do spędzania czasu z bliskimi. Po zastosowaniu dodatkowych ścianek bocznych, promienników ciepła i oświetlenia LED pozwalają stworzyć quasi ogród zimowy. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, dlatego nic dziwnego, że stało się bardzo modne.

Jaką funkcję pełni pergola tarasowa?

Pergola tarasowa jest przede wszystkim świetnym zadaszeniem, ponieważ skutecznie chroni przed ostrym słońcem oraz opadami. Osłaniający materiał da się automatycznie zwijać, dlatego jeśli nie jest akurat potrzebny, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Dzięki temu można zawsze idealnie dostosować warunki do swoich potrzeb.

Jeśli do pergoli doda się ścianki boczne, stanie się także osłoną przed wiatrem, chłodem, hałasem oraz wzrokiem osób trzecich. Wtedy taras będzie wręcz idealnym miejscem na organizację spotkań rodzinnych i towarzyskich, a także intymną kryjówką do relaksu w pojedynkę. Instalację można wyposażyć w system audio, oświetlenie LED oraz inne akcesoria, co pozwala zawsze stworzyć odpowiedni nastrój.

Pergola jest również ciekawym urozmaiceniem bryły budynku. Może być delikatna i neutralna, ale też efektownie wyrazista. Dobrze dobrana do elewacji i stylu domu staje się gustownym dodatkiem. Przy podporach można także zasadzić pnące rośliny, np. winobluszcz, co da niezwykle romantyczny efekt.

Dlaczego warto zamontować pergolę tarasową?

Pergola tarasowa jest wyjątkowym udogodnieniem, dzięki któremu jeszcze chętniej spędza się czas na świeżym powietrzu. To rozwiązanie trwalsze, ciekawsze wizualnie oraz bardziej uniwersalne od markiz. Jest nie tylko świetnym zadaszeniem, ale też może sprawdzić się jako swoisty ogród zimowy.

Jeśli szuka się sposobu na zabezpieczenie tarasu, najrozsądniej jest zdecydować się na modną, praktyczną pergolę. Wykonana z dobrych jakościowo materiałów będzie świetnie się sprawować przez długi czas. Najlepiej zainwestować w model wykonany na zamówienie – będzie idealnie dopasowany pod względem rozmiarów oraz estetyki. Dodatkowo można wyposażyć go w wiele ciekawych udogodnień, z których będzie się korzystać przez wiele lat, nie tylko w sezonie letnim.

Pergola doskonale sprawdza się jako zadaszenie tarasu. Szukasz trwałej, eleganckiej instalacji, która pomoże Ci stworzyć wyjątkową aranżację w ogrodzie? Zapoznaj się z ofertą Surma.co, by znaleźć idealny model!

Podobne posty

17.05.2021

Pergola ogrodowa – drewniana czy aluminiowa?

Mała architektura ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów. Przy wyborze takiej konstrukcji powinno się kierować nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością. Instalacje całoroczne muszą być odporne na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, opady oraz szereg innych szkodliwych czynników. Wyjaśniamy, która pergola ogrodowa lepiej się sprawdzi – drewniana czy aluminiowa! Instalacje stanowiące stały element […]

09.12.2022

Jak zabezpieczyć pergolę przed zimą?

Architektura ogrodowa jest narażona na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych przez cały rok, ale szczególnie trudnym okresem jest sezon jesienno-zimowy. Mróz, wilgoć, opady śniegu i inne zagrożenia mają negatywny wpływ na kondycję konstrukcji wystawionych na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć pergolę przed zimą! Postawiłeś na tarasie lub w ogrodzie dodatkowe zadaszenie? Na pewno zależy Ci na […]

01.06.2021

Metalowe pergole tarasowe

Dawniej elementy architektury ogrodowej były głównie budowane z kamienia i drewna. Współcześnie na topie są wyraziste konstrukcje ze stali oraz aluminium. Co sprawia, że są tak popularne wśród architektów i projektantów zieleni? Wyjaśniamy jak sprawdzają się metalowe pergole tarasowe! Chcesz w oryginalny, a zarazem praktyczny sposób zaaranżować przestrzeń przy domu? Koniecznie zwróć uwagę na aktualnie […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena