Data: 11.11.2022

Jak dbać o pergolę?

Stworzyłeś (albo dopiero planujesz stworzyć) efektowną aranżację na tarasie lub w ogrodzie? Na pewno zależy Ci na tym, by przez długi czas pięknie się prezentowała i jak najlepiej spełniała swoją rolę. Aby było to możliwe, musisz odpowiednio ją czyścić, konserwować oraz zabezpieczać. Wyjaśniamy, jak dbać o pergolę!

Architektura ogrodowa każdego dnia narażona jest na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Promieniowanie UV, wilgoć, zmienne temperatury, a także zabrudzenia pochodzenia organicznego (np. ptasie odchody, błoto) mają negatywny wpływ na jej stan i wygląd. Z tego względu niezwykle ważne jest regularne czyszczenie oraz konserwacja. Dowiedz się, jak dbać o pergolę!

Jak dbać o pergolę?

Nie masz pojęcia, jak dbać o pergolę? Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudne – najważniejsze jest, by być systematycznym. Przede wszystkim trzeba regularnie czyścić konstrukcję. Na zadaszeniu mogą zbierać się gnijące liście, a także inne zabrudzenia. Należy je na bieżąco usuwać, tak by nie obciążały dachu. W przypadku zwijanych instalacji trzeba szczególnie na to uważać – zwinięcie nieoczyszczonego materiału czy lameli może doprowadzić do awarii (np. zablokowania systemu).

Co jakiś czas warto też oczywiście obmyć podstawę pergoli. Na słupkach gromadzą się m.in. kurz, pył, błoto czy ptasie odchody. Taki brud nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też może doprowadzić do odbarwień. Najrozsądniej jest regularnie go zmywać, ponieważ nagromadzony utwardzi się i będzie wyjątkowo uporczywy. Do tego można zastosować zwykłą ściereczkę z mikrofibry nasączoną delikatnym detergentem albo myjkę ciśnieniową.

Bardzo ważną kwestią w temacie dbania o pergolę jest także regularne wykonywanie przeglądów oraz korzystanie ze wsparcia fachowców w razie jakichkolwiek problemów. Samodzielne naprawy mogą niestety doprowadzić do pogorszenia stanu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zamontowało się dodatkowe systemy, takie jak np. składany dach, zwijane rolety boczne, promienniki ciepła czy oświetlenie LED.

Jak zabezpieczyć pergolę?

Jeśli chce się jak najdłużej cieszyć zadaszeniem, warto jest je odpowiednio chronić. Jak zabezpieczyć pergolę? Najważniejsze, by była wykonana z materiałów odpornych na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. To jednak nie wystarczy.

Jeśli ma się zwijane zadaszenie, warto je składać po sezonie lub w razie wyjątkowo niesprzyjającej pogody (oczywiście po wcześniejszym schowaniu wszystkich mebli i akcesoriów) albo po prostu wtedy, gdy nie korzysta się z uroków tarasu/ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem jest system pogodowy, który może automatycznie składać materiałowy dach (reagując np. na opady czy wiatr albo cyklicznie uruchamiać mechanizm w określonych godzinach).

W przypadku pergoli drewnianej co jakiś czas trzeba też ponownie zaaplikować bejcę, lakierobejcę lub lakier na elementy konstrukcji. Przez to coraz więcej osób decyduje się na modele metalowe, o które nie trzeba dbać w ten sposób. Najlepiej sprawdza się aluminium malowane proszkowo – na długo zachowuje idealny wygląd.

Kiedy konieczna jest renowacja lub wymiana pergoli?

Nawet kiedy regularnie dba się o pergolę, w pewnym momencie po prostu trzeba już przeprowadzić gruntowną renowację albo zdecydować się na wymianę. Wiele osób daje się skusić niskiej cenie i kupuje konstrukcje wykonane z materiałów gorszej jakości. Jest to jednak pozorna oszczędność, ponieważ w przeciwieństwie do profesjonalnie wykonanych aranżacji muszą być częściej odświeżane i mają krótszą żywotność.

Najlepiej jest więc od razu zainwestować w pergolę na zamówienie. Jest droższa, ale w tym przypadku ma się pewność, że będzie wyjątkowo prosta w utrzymaniu, nie będzie sprawiać żadnych problemów oraz będzie świetnie sprawdzać się przez wiele lat.

Skoro wiesz już, jak dbać o pergolę, możesz w pełni świadomie zdecydować się na konstrukcję wysokiej jakości. Jeśli będziesz odpowiednio ją czyścić i konserwować, będzie cieszyć się przez naprawdę długi czas. Zapoznaj się z ofertą SystemySurma.pl, by stworzyć wymarzoną aranżację!

Podobne posty

04.02.2022

Projekt domu z pergolą i roletami SCREEN – sprawdź, dlaczego warto wcześniej pomyśleć o takich rozwiązaniach!

Masz już wizję swojego idealnego domu? Z pewnością skupiasz się głównie na najważniejszych elementach, ale powinieneś też uwzględnić już ewentualne dodatki i udogodnienia. Chociaż wiele z nich można bez problemu założyć później, lepiej i łatwiej jest pomyśleć o tym na etapie budowy. Wyjaśniamy, dlaczego warto już zawczasu stworzyć projekt domu z pergolą i roletami SCREEN! […]

24.03.2022

Ile kosztują rolety do pergoli?

Chcesz zabezpieczyć swoją pergolę przed wiatrem, słońcem i spojrzeniami sąsiadów? Niezwykle funkcjonalne są specjalne osłony zewnętrzne. Zastanawiasz się nad ich zakupem? Przybliżamy, ile kosztują rolety do pergoli! Wielu osobom wydaje się, że osłony i inne dodatki do architektury ogrodowej są dość kosztowne. Masz wątpliwości, czy rzeczywiście tak jest albo co to właściwie oznacza? Chcesz wiedzieć, […]

29.04.2021

Pergola tarasowa – jak osłonić taras przed słońcem i deszczem

Na tarasie kawa smakuje lepiej, spotkania towarzyskie są ciekawsze, a relaks jest jeszcze przyjemniejszy. Niestety, pogoda potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Z tego względu warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie. Wyjaśniamy, dlaczego pergola tarasowa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem! Parasole, markizy czy inne akcesoria spełniają swoją rolę, ale stanowią tylko doraźną ochronę. Jeśli szuka się czegoś pewniejszego, dobrze […]

Darmowa wycena