Data: 06.10.2021

Jak sadzić róże pnące przy pergoli?

Pąki kwiatów nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale też pięknym zapachem. Kiedy roślina zaczyna się rozkrzewiać, dodatkowo stanowi naturalną osłonę przed słońcem i wzrokiem sąsiadów. Chcesz stworzyć wyjątkową aranżację? Radzimy, jak sadzić róże pnące przy pergoli!

Jedną z najpiękniejszych kompozycji ogrodowych jest okazały różany krzew rozpięty na efektownej podporze. Może być nią specjalna drabinka czy kratka, ale też element architektury. Wtedy wypoczywając na świeżym powietrzu można w pełni rozkoszować się urokiem kwiatów. Dowiedz się, jak sadzić róże pnące przy pergoli!

Jak sadzić róże pnące przy pergoli?

Wiele osób zastanawia się, jak sadzić róże pnące przy pergoli. Najważniejsze jest, by zabrać się za to dopiero wtedy, gdy konstrukcja zostanie już w pełni postawiona i wykończona – w przeciwnym razie przy dalszych pracach przypadkiem można uszkodzić roślinę. Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego gatunku. Znaczenie ma oczywiście nie tylko jego wygląd, ale też m.in. okres kwitnienia, pokrój czy naturalne predyspozycje do rozrostu.

Róże pnące umownie rozróżnia się na ramblery i klimbery. Gatunki zaliczane do pierwszego rodzaju są bliżej spokrewnione z dziką różą, zaś do drugiego – stanowią złożone hybrydy i mieszanki różnych odmian. Coraz większą popularnością cieszą się ramblery, które posiadają większą liczbę pędów, są bardziej wiotkie i giętkie, a także z czasem mocniej się rozrastają. Na polecenie szczególnie zasługują takie odmiany, jak np. Super Dorothy (różowe), Snow Goose (białe) czy Chevy Chase (czerwone).

Zanim podejmie się decyzję, jak zasadzić róże pnące przy pergoli, trzeba oczywiście dokładnie zapoznać się z ich wymogami oraz zaleceniami co do pielęgnacji. Jeśli ma się konkretną wizję lub określone warunki, to właśnie od tego powinien być ściśle uzależniony wybór odmiany kwiatów.

Jak obsadzić pergolę różami?

Przed zakupem sadzonek krzewów trzeba dobrze przemyśleć, jak obsadzić pergolę różami. Można zrobić to na kilka sposobów. Jedną opcją jest wsadzenie ich bezpośrednio do gruntu, zaraz obok konstrukcji. Plusem tego rozwiązania jest brak problemów z przesadzaniem rośliny oraz duże szanse na jej pokaźny rozrost (ma sporo miejsca na rozwój korzeni). Nie wszystkie gatunki przetrwają jednak zimę w zmarzniętej ziemi.

Drugi wariant to umieszczenie roślin w odpowiednio dużych donicach. Zaletą tego wyjścia jest duża swoboda w ulokowaniu kompozycji oraz dodatkowy element, który może też stanowić ozdobę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że system korzeniowy szybko się rozrasta, przez co może mu zacząć brakować miejsca.

Kupując krzew warto również dopytać sprzedawcę o to, jak obsadza się pergolę różami tego typu. Przydatne będą wskazówki dotyczące podłoża (jego przepuszczalności, pH itp.), podlewania, przycinania, nawożenia, zabezpieczania na zimę, a także radzenia sobie ze szkodnikami i chorobami.

Jaka pergola najlepiej sprawdzi się pod róże pnące?

Idealna pergola pod róże pnące powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne itp. Jeśli ma pełnić rolę nie tylko podpory dla roślin, warto zamówić ją na wymiar. Wtedy można odpowiednio dostosować ją do swoich potrzeb, a także dopasować pod względem wizualnym do otoczenia. W ten sposób da się stworzyć absolutnie wyjątkową kompozycję, która będzie cieszyć swoim pięknem każdego dnia.

Skoro wiesz już, jak sadzić róże pnące przy pergoli, wybierz odpowiednią instalację na taras lub do ogrodu. Zapewnij im solidną, funkcjonalną, a zarazem efektowną podporę. Zapoznaj się z ofertą Surma.co, by znaleźć optymalne rozwiązanie!

Podobne posty

16.10.2021

Pergola tarasowa wolnostojąca

Chcesz w ciekawy sposób zaaranżować taras? Zainwestuj w dodatkowe zabezpieczenie, które będzie nie tylko funkcjonalną osłoną, ale też oryginalną ozdobą. Wyjaśniamy, jak wygląda i jak sprawdza się pergola tarasowa wolnostojąca! Parasole lub markizy wydają Ci się mało praktyczne, a może po prostu Ci się nie podobają? Postaw na modne, oryginalne rozwiązanie, które cieszy się coraz […]

10.07.2022

Ile kosztuje pergola tarasowa

Marzy Ci się konstrukcja, która pozwoli Ci wygodnie i bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz, niezależnie od pogody? Takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze, ponieważ są niezwykle funkcjonalne, a do tego ciekawie się prezentują. Wyjaśniamy, ile kosztuje pergola tarasowa!

15.10.2022

Czy dach pergoli chroni przed opadem śniegu?

Potrzebujesz zadaszenia, bo przez cały rok trzymasz na tarasie jakieś przedmioty? Chcesz założyć promienniki ciepła i przebywać na nim nawet w zimie, pod kocem, z kubkiem gorącego napoju? A może po prostu obawiasz się, jak konstrukcja przetrzyma zamiecie? Wyjaśniamy, czy dach pergoli chroni przed opadami śniegu! Z tarasu jak najbardziej można korzystać nie tylko w […]

Zobacz więcej
Dotacje na pergole dla branży HoReCa!
Darmowa wycena