Data: 07.11.2022

Czym pomalować pergolę?

Stworzyłeś samodzielnie zadaszenie do ogrodu lub na taras? A może chcesz odnowić istniejącą już konstrukcję? W obu przypadkach potrzebna będzie Ci odpowiednia farba, bejca albo lakier. Nie masz pojęcia, co powinieneś zastosować? Wyjaśniamy, jak ocenić, czym pomalować pergolę!

Wiele osób chce zmienić wygląd posiadanego zadaszenia, bo np. ma nieodpowiedni kolor albo po prostu trzeba je już odświeżyć. Wtedy pojawia się problem z tym, jaki produkt powinno się nałożyć na elementy konstrukcji. Musi być dopasowany do właściwości materiału (np. drewna, metalu czy tworzywa sztucznego), a także odpowiednio odporny. Dowiedz się, czym pomalować pergolę!

Czym pomalować pergolę?

Zachodzisz w głowę, czym pomalować pergolę? Wiele zależy od tego, z czego jest wykonana jej podstawa. Inne produkty stosuje się do drewna, a inne do metalu czy tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, czy chcesz zaaplikować farbę czy tylko nową warstwę lakieru, musi być dostosowany do danego typu podłoża. W przeciwnym razie może w ogóle się z nim nie związać i nie będzie mieć praktycznie żadnej trwałości.

W przypadku drewnianych pergoli najczęściej stosuje się bejce (oraz lakierobejce), a także farby (akrylowe lub olejno-ftalowe). Do metalu potrzebna będzie specjalna emalia, a do tworzyw sztucznych – akryl albo lakier strukturalny. Zawsze warto jeszcze dobrze zapoznać się z opisem na opakowaniu i zaleceniami producenta.

Bardzo ważne jest to, by do malowania pergoli wybrać preparat, który jest przeznaczony do elementów wystawionych na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Każdego dnia konstrukcja jest narażona na m.in. promieniowanie UV, opady, wilgoć, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i zmienne temperatury. Z tego względu produkt powinien tworzyć odporną warstwę, która przez długi czas będzie w stanie zachować swój pierwotny wygląd oraz właściwości.

Jak pomalować pergolę?

Pergolę można pomalować pędzlem, sprayem albo specjalnym pistoletem natryskowym. Trzeba jednak przygotować się na to, że cały proces będzie bardzo czasochłonny i męczący, szczególnie w przypadku dużych konstrukcji. Jeśli do tego zadaszenie jest wysokie, potrzebna będzie też drabina. W trakcie należy wszystko zabezpieczyć folią malarską, by niczego nie poplamić i nie zniszczyć.

Masz dylemat jak pomalować pergolę? Aktualnie najmodniejsze są naturalne drewno, dlatego idealna będzie bejca czy lakierobejca. Ciekawym zabiegiem jest też „poprzecierane” malowanie na biało z lakierowaniem, które daje efekt starego drewna – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku aranżacji w stylu prowansalskim czy rustykalnym. W przypadku metalu czy plastiku na topie są z kolei eleganckie, ciemne odcienie, takie jak grafit czy antracyt, najlepiej z matowym wykończeniem.

Renowacja pergoli – czy warto?

Zastanawiasz się, czy masz siły na samodzielną renowację pergoli? Często rozsądniej jest zlecić to zadanie fachowcom. Jeśli źle się dobierze produkt albo nieprawidłowo się go zaaplikuje, straci się tylko sporo pieniędzy i czasu.

Czasami okazuje się też, że renowacja nie ma po prostu sensu – wieloletnie konstrukcje (lub te wykonane z materiałów gorszej jakości) często zaczynają być nie tylko nieestetyczne, ale i mało stabilne, czyli potencjalnie niebezpieczne. Wtedy najrozsądniej jest zamówić nową pergolę. Najlepiej zdecydować się na model personalizowany o długiej żywotności, by w przyszłości nie było konieczne żadne malowanie.

Wiesz już, czym pomalować pergolę, ale masz wątpliwości, czy ma to sens? Zainwestuj w nowe zadaszenie do ogrodu lub na taras. Zapoznaj się z ofertą Surma.co i wybierz model o idealnym kolorze i wykończeniu, który będzie zachwycał Cię przez wiele długich lat!

Podobne posty

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?
13.05.2021

Pergola przeciwdeszczowa – co to takiego?

Musiałeś kiedyś niechętnie opuścić taras, bo nagle zaczęło padać? Odpowiednie zabezpieczenie zapewni Ci optymalne warunki do wypoczynku niezależnie od pogody. Wyjaśniamy czym jest pergola przeciwdeszczowa i dlaczego warto ją zamontować! W sezonie wiosenno-letnim przelotne opady potrafią niespodziewanie przerwać relaks na świeżym powietrzu. Dzięki dodatkowej ochronie można zupełnie się nimi nie przejmować. Dowiedz się, jak sprawdza […]

02.04.2021

Jak działają rolety Screen?

Relaks na świeżym powietrzu w każdej chwili mogą zakłócić niesprzyjające warunki atmosferyczne czy inne niedogodności. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, by zabezpieczyć się przed ostrym słońcem, wiatrem czy wzrokiem sąsiadów. Wyjaśniamy, jak działają rolety Screen oraz dlaczego warto je zamontować! Jeśli lubisz spędzać czas na zewnątrz, z pewnością zależy Ci na tym, by nic Ci […]

Pergola aluminiowa z przesuwnym dachem
30.10.2022

Markiza tarasowa, pergola czy parasol. Jakie zadaszenie sprawdzi się u nas najlepiej?

Upalne słońce czy nagłe opady są niestraszne, gdy ma się ochronę nad głową. Na rynku dostępnych jest jednak wiele opcji. Analizujemy, jakie wady i zalety mają popularne rozwiązania, i co będzie dobrym wyborem – markiza tarasowa, pergola czy parasol! Aranżujesz miejsce wypoczynku przy domu i zastanawiasz się, jak je zabezpieczyć? Z pewnością potrzebne będzie zadaszenie. […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena