Data: 07.11.2022

Czym pomalować pergolę?

Stworzyłeś samodzielnie zadaszenie do ogrodu lub na taras? A może chcesz odnowić istniejącą już konstrukcję? W obu przypadkach potrzebna będzie Ci odpowiednia farba, bejca albo lakier. Nie masz pojęcia, co powinieneś zastosować? Wyjaśniamy, jak ocenić, czym pomalować pergolę!

Wiele osób chce zmienić wygląd posiadanego zadaszenia, bo np. ma nieodpowiedni kolor albo po prostu trzeba je już odświeżyć. Wtedy pojawia się problem z tym, jaki produkt powinno się nałożyć na elementy konstrukcji. Musi być dopasowany do właściwości materiału (np. drewna, metalu czy tworzywa sztucznego), a także odpowiednio odporny. Dowiedz się, czym pomalować pergolę!

Czym pomalować pergolę?

Zachodzisz w głowę, czym pomalować pergolę? Wiele zależy od tego, z czego jest wykonana jej podstawa. Inne produkty stosuje się do drewna, a inne do metalu czy tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, czy chcesz zaaplikować farbę czy tylko nową warstwę lakieru, musi być dostosowany do danego typu podłoża. W przeciwnym razie może w ogóle się z nim nie związać i nie będzie mieć praktycznie żadnej trwałości.

W przypadku drewnianych pergoli najczęściej stosuje się bejce (oraz lakierobejce), a także farby (akrylowe lub olejno-ftalowe). Do metalu potrzebna będzie specjalna emalia, a do tworzyw sztucznych – akryl albo lakier strukturalny. Zawsze warto jeszcze dobrze zapoznać się z opisem na opakowaniu i zaleceniami producenta.

Bardzo ważne jest to, by do malowania pergoli wybrać preparat, który jest przeznaczony do elementów wystawionych na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Każdego dnia konstrukcja jest narażona na m.in. promieniowanie UV, opady, wilgoć, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i zmienne temperatury. Z tego względu produkt powinien tworzyć odporną warstwę, która przez długi czas będzie w stanie zachować swój pierwotny wygląd oraz właściwości.

Jak pomalować pergolę?

Pergolę można pomalować pędzlem, sprayem albo specjalnym pistoletem natryskowym. Trzeba jednak przygotować się na to, że cały proces będzie bardzo czasochłonny i męczący, szczególnie w przypadku dużych konstrukcji. Jeśli do tego zadaszenie jest wysokie, potrzebna będzie też drabina. W trakcie należy wszystko zabezpieczyć folią malarską, by niczego nie poplamić i nie zniszczyć.

Masz dylemat jak pomalować pergolę? Aktualnie najmodniejsze są naturalne drewno, dlatego idealna będzie bejca czy lakierobejca. Ciekawym zabiegiem jest też „poprzecierane” malowanie na biało z lakierowaniem, które daje efekt starego drewna – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku aranżacji w stylu prowansalskim czy rustykalnym. W przypadku metalu czy plastiku na topie są z kolei eleganckie, ciemne odcienie, takie jak grafit czy antracyt, najlepiej z matowym wykończeniem.

Renowacja pergoli – czy warto?

Zastanawiasz się, czy masz siły na samodzielną renowację pergoli? Często rozsądniej jest zlecić to zadanie fachowcom. Jeśli źle się dobierze produkt albo nieprawidłowo się go zaaplikuje, straci się tylko sporo pieniędzy i czasu.

Czasami okazuje się też, że renowacja nie ma po prostu sensu – wieloletnie konstrukcje (lub te wykonane z materiałów gorszej jakości) często zaczynają być nie tylko nieestetyczne, ale i mało stabilne, czyli potencjalnie niebezpieczne. Wtedy najrozsądniej jest zamówić nową pergolę. Najlepiej zdecydować się na model personalizowany o długiej żywotności, by w przyszłości nie było konieczne żadne malowanie.

Wiesz już, czym pomalować pergolę, ale masz wątpliwości, czy ma to sens? Zainwestuj w nowe zadaszenie do ogrodu lub na taras. Zapoznaj się z ofertą Surma.co i wybierz model o idealnym kolorze i wykończeniu, który będzie zachwycał Cię przez wiele długich lat!

Podobne posty

15.01.2024

Pergola w cukierni – czy warto zainwestować?

Wiele cukierni nie tylko sprzedaje słodkie wypieki, ale też daje możliwość skosztowania ich na miejscu, w towarzystwie aromatycznej kawy lub innego napoju. Prowadzisz taki lokal? Zadbaj o to, by Twoi goście mogli zrelaksować się przy pysznym cieście w wyjątkowo przyjemnych warunkach. Dowiedz się, dlaczego pergola w cukierni to doskonały sposób na przyciągnięcie miłośników słodkości! Zadaszenie […]

15.04.2021

Jak wybrać pergolę tarasową?

Zadaszone tarasy cieszą się dużą popularnością, ponieważ można z nich korzystać niezależnie od pogody. Taka aranżacja powinna być funkcjonalna, solidna, a do tego estetyczna. Podpowiadamy, jak wybrać pergolę tarasową! Nowoczesne instalacje pozwalają jeszcze przyjemniej spędzać czas na zewnątrz. Dzięki nim można stworzyć absolutnie wyjątkowe miejsce na spotkania rodzinne, imprezy czy po prostu relaks w pojedynkę. […]

10.12.2023

Pergola do pizzerii – na co warto postawić?

Pizza jest jednym z tych dań, które zwykle spożywa się w towarzystwie. Zdecydowanie najprzyjemniej jest delektować się tym włoskim smakołykiem na świeżym powietrzu. Jeśli jednak chce się stworzyć maksymalnie komfortowe miejsce dla gości, potrzebne będzie specjalne zadaszenie. Podpowiadamy, jaka pergola do pizzerii będzie najlepsza! Dlaczego warto zamontować pergolę w pizzerii? Zacznijmy od opisania tego, dlaczego […]

Zobacz więcej
Stuttgart 2024 - Spotkajmy się w Stuttgarcie!
Darmowa wycena