Data: 19.08.2021

Pergola tarasowa – przyścienna czy wolnostojąca?

Dodatkowe zadaszenie tarasu pozwala stworzyć idealne warunki do wypoczynku. Taka instalacja może jednak przyjąć różną formę. Nie jesteś pewien, co będzie lepszym rozwiązaniem – pergola tarasowa przyścienna czy wolnostojąca? Wyjaśniamy, na czym polega różnica!

Przydomowe aranżacje mogą zostać zamontowane na kilka sposobów. Wiele zależy od tego, gdzie właściwie chce się je umieścić, ale czasami ma się pewną swobodę wyboru. Z tego względu dobrze jest znać dostępne możliwości. Dowiedz się, która opcja będzie odpowiednia w Twoim przypadku – pergola tarasowa przyścienna czy wolnostojąca!

Pergola tarasowa przyścienna czy wolnostojąca?

Wiele osób ma dylemat – pergola tarasowa przyścienna czy wolnostojąca. Na czym jednak polega różnica? Jak sama nazwa wskazuje, znaczenie ma sposób montażu. Pergola może być przyłączona do budynku (oparta z jednej strony o jego ścianę) lub tradycyjnie wsparta na czterech (lub sześciu, ośmiu itp.) podporach. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Pierwszy wariant jest nieco delikatniejszy, bardziej subtelny pod względem wizualnym, ale sprawdzi się tylko w przypadku tarasów ulokowanych zaraz przy domu. Dobrze jest też uwzględnić jego instalację już na etapie budowy, ponieważ w tym przypadku najlepiej sprawdza się montaż podtynkowy. Tylko dwie/trzy kolumny mogą być zaletą, ale też wadą – trudno zamontować na nich ścianki boczne, a także dają mniej możliwości do tworzenia ozdobnych kompozycji, np. z roślinami pnącymi. Wiele osób woli jednak modny minimalizm i preferuje proste konstrukcje.

Pergolę tarasową wolnostojącą można umieścić w zasadzie w każdym miejscu, w każdym momencie. Daje także więcej swobody jeśli chodzi o aranżację, ponieważ da się bez problemu umieścić na niej np. dodatkowe rolety SCREEN, promienniki ciepła czy oświetlenie LED. Pozwala spędzać czas na zewnątrz nawet wtedy, gdy warunki pogodowe nie do końca temu sprzyjają, ponieważ w razie potrzeby dzięki ścianom bocznym może zamienić się w quasi ogród zimowy.

Jak wybrać typ pergoli tarasowej?

Na co należy zwrócić uwagę, zanim wybierze się typ pergoli tarasowej? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, która opcja będzie bardziej funkcjonalna i estetyczna. Najważniejsze, by ustalić swoje priorytety. Dla wielu osób taka konstrukcja ma być tylko gustownym, dodatkowym zadaszeniem, które ma stanowić ochronę przed słońcem i opadami. Pergola tarasowa przyścienna jest bardzo neutralna, ale trzeba pamiętać, że przystaje bezpośrednio do elewacji, dlatego ma wpływ na wygląd całego domu.

Pergola tarasowa wolnostojąca jest zdecydowanie bardziej wyrazistą, autonomiczną opcją. Można w niej z powodzeniem stworzyć małe centrum relaksu oraz rozrywki dla bliskich, które będzie wyraźnie oddzielone od reszty ogrodu. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala zaaranżować absolutnie wyjątkową przestrzeń, z której można korzystać podczas codziennego odpoczynku, ale też imprez ze znajomymi, przyjęć rodzinnych itp.

Dlaczego warto zamówić pergolę tarasową na wymiar?

Jeśli chce się mieć możliwość wyboru typu instalacji, a także wpływ na wiele innych kwestii, najrozsądniej jest zamówić pergolę tarasową na wymiar. W ten sposób da się spersonalizować konstrukcję, tak by pod każdym względem spełniała wszystkie wymagania i oczekiwania. Do tego zostanie wykonana z materiałów najwyższej jakości, więc przez lata zachowa idealną kondycję. Co więcej, w przypadku ewentualnych wątpliwości przy okazji można skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców i projektantów – doradzą, która opcja ich zdaniem lepiej się sprawdzi.

Nie możesz się zdecydować – pergola tarasowa przyścienna czy wolnostojąca? Przeanalizuj wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, a także zasięgnij porady u specjalistów. Zapoznaj się z ofertą Surma.co, by w pełni świadomie wybrać odpowiedni wariant!

Podobne posty

23.12.2021

Oświetlenie pergoli

Lubisz spędzać wieczorami czas w ogrodzie? Świece i lampy mogą być niewystarczające, kiedy np. chce się poczytać książkę lub zagrać w grę planszową ze znajomymi. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na dodatkową instalację. Wyjaśniamy, jak montuje się oświetlenie pergoli i dlaczego warto się na nie zdecydować! Odpowiednio zaaranżowane miejsce w ogrodzie czy […]

01.01.2023

Modny taras w 2023 roku – co wybrać?

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczęło sobie cenić to, jaką wygodę daje posiadanie własnego tarasu. Projekty domów z uwzględnieniem tego elementu są aktualnie niezwykle popularne. Planujesz budowę czy zakup i zastanawiasz się, jak stworzyć unikalne miejsce do wypoczynku? Podpowiadamy, jak zaaranżować modny taras w 2023 roku! Nic nie pomaga się tak odprężyć jak cisza, […]

06.04.2022

Czym zabezpieczyć pergolę?

Zależy Ci na tym, by Twoje miejsce wypoczynku w ogrodzie przez długi czas sprawdzało się bez zarzutu, a przy tym pięknie wyglądało? Odpowiednia aranżacja oraz prosta konserwacja sprawią, że zawsze będziesz mógł relaksować się w optymalnych warunkach. Podpowiadamy, czym zabezpieczyć pergolę! Architektura ogrodowa jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponieważ stanowi osłonę przed wiatrem, […]

Zobacz więcej
BLACK WEEKS! -15% oraz dodatkowe -10% rabatu na pergole tarasowe!
Darmowa wycena